Informacje bieżące

Pracownicy ZUT z wizytą na budowie pierwszego na świecie drukowanego zbiornika na wodę pitną z betonu 18.11.2024 14:32

To, co kiedyś wydawało się science-fiction, teraz okazało się rzeczywistością.

Wraz z końcem października Pracownicy Wydziału Budownictwa i Inżynierii Środowiska:

dr hab. inż. Paweł Sikora, prof. ZUT

dr inż. Daniel Sibera

dr inż. Szymon Skibicki

oraz Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Mechatroniki ZUT w Szczecinie dr inż. Marcin Hoffmann

odbyli wizytę na unikatowej w skali światowej budowie!

Jest to pierwsza w historii Polski konstrukcja budowlana drukowana, która uzyskała pozwolenie na budowę. W Barczewku (woj. w warmińsko-mazurskie) odbył się wydruk betonowego zbiornika na wodę pitną (z certyfikatem PZH!) wykonanego w technologii druku 3D. Jest to pierwsza tego typu inwestycja na skalę światową! Obiekt został wydrukowany w ramach kontraktu “zaprojektuj i wybuduj” realizowanego dla Zakładu Wodociągów i Kanalizacji Spółka z o.o. w Barczewie przez firmę rodzinną EKO-WOD z Kętrzyna, która była generalnym wykonawcą tej inwestycji. Wydruk zbiornika był możliwy dzięki współpracy Holcim Polska z Globtank oraz duńską firmą COBOD International - globalnym liderem w produkcji drukarek 3D do betonu. Do realizacji nie doszłoby, gdyby nie otwartość na innowacje Inwestora – Wodociągów Barczewo. Do produkcji zbiornika o wymiarach 7 m x 7,6 m zastosowano specjalnie zaprojektowaną mieszankę betonową zawierającą zbrojenie rozproszone. 

Zastosowanie technologii druku 3D posiada wiele zalet, np. możliwość pracy ciągłej i skrócenie czasu realizacji budowy.  W porównaniu do konwencjonalnych metod betonowania, druk 3D umożliwił w tym przypadku zmniejszenie zużycia materiału poprzez optymalizację geometrii konstrukcji. Co najciekawsze...

wydruk obiektu trwał 38 godzin!

Mamy też powód do dumy jako WBiIŚ. Jednym z pomysłodawców tej innowacyjnej inwestycji z ramienia wykonawcy firmy Globtank był absolwent naszego wydziału (kierunek Budownictwo - Inżynier Europejski) Pan Marcin Mikulewicz.

Kolejnym planowanym drukowanym obiektem przez firmę Globtank jest zbiornik do magazynowania biogazu o wymiarach 8 m (wysokość) x 30 m (średnica).

Pracownicy ZUT dzięki temu spotkaniu mieli możliwość konsultacji oraz aktywnego udziału w procesie wydruku, dzięki czemu zdobyli doświadczenie praktyczne związane z wykonywaniem wielkogabarotwych obiektów budowlanych w technologii 3D. Ta wiedza będzie niezwykle cenna w kontekście realizowanych przez nich prac badawczych.

Inwestycja została wykonana z udziałem środków Europejskiego Funduszu Rolnego w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020, wspieranego przez Samorząd Województwa Warmińsko-Mazurskiego.

Podziękowania dla firm Holcim Polska oraz Globtank za zaproszenie.

Po więcej informacji prasowych zapraszamy na stronę: 

link