Informacje bieżące

Międzynarodowe warsztaty EMPEREST w Rydze: Współpraca ZUT i ZWiK na rzecz rozwiązań dla PFAS 11.10.2024 09:54

W Rydze w dniach 10-11 października już po raz trzeci odbyły się międzynarodowe warsztaty w ramach projektu EMPEREST pn. Assesing and Finding Solutions to PFAS in Local Urban Environments. Wydarzenie skupia się na zagrożeniach i wyzwaniach, które są pochodną występowania PFAS w miastach. 

PFAS to substancje per- i polifluoroalkilowe. Stanowią one grupę syntetycznych związków chemicznych, w których występuje wiązanie między atomami węgla i fluoru. Jest ono na tyle silne, że bezpośrednio wpływa na trwałość tych związków, przez co są one odporne na rozkład. To z kolei sprzyja ich kumulacji w środowisku. Znajdują zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu (np. jako składnik opakowań, powłok nieprzywierających, tekstyliów), dlatego stanowią poważne zagrożenie w funkcjonowaniu ekosystemów. 

Podczas wydarzenia w Rydze Przedstawiciele naszego uniwersytetu:
Dziekan Wydziału Budownictwa i Inżynierii Środowiska dr hab. inż. Anna Głowacka, prof. ZUT

Dziekan Wydziału Technologii i Inżynierii Chemicznej ZUT w Szczecinie prof. dr hab. inż. Rafał Rakoczy

prof. dr hab. inż. Jacek Przepiórski z Wydziału Technologii i Inżynierii Chemicznej

i Pracownicy Zakład Wodociągów i Kanalizacji Sp. Z o.o. w Szczecinie:
Jacek Jasiulewicz - Kierownik Wydziału Oczyszczalni Ścieków
Krzysztof Maciejewski - Specjalista w Dziale Inwestycji i Remontów
Justyna Kiper - Technolog Oczyszczalni Ścieków
zaprezentowali możliwości badawcze oferowane przez Laboratorium Wodne, Laboratorium druku 3D i pozyskiwania surowców z odpadów WBiIŚ oraz Centrum Zaawansowanych Materiałów i Inżynierii Procesów Wytwarzania.

Uczestnictwo w tym wydarzeniu jest efektem długoletniej współpracy dwóch wydziałów naszej uczelni z Zakładem Wodociągów i Kanalizacji, co pozwoliło na realizację wielu wspólnych projektów. Dzięki temu partnerstwu możliwa była wymiana wiedzy oraz doświadczeń, a to przyczyniło się do podniesienia jakości kształcenia, jak i również rozwoju nowoczesnych rozwiązań technologicznych w zakresie gospodarki wodno-kanalizacyjnej.